KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

FULNEK
Obecně závazná vyhláška č. 3/1991

o udržování čistoty, ochraně zeleně a ochraně ovzduší na území města Fulneku
Městské zastupitelstvo ve Fulneku se usneslo dne 20.11.1991 vydat v souladu s ust. § 6 odst. 1 zákona č. 367/90 Sb. obecně závaznou vyhlášku o udržování čistoty, ochraně zeleně a ochraně ovzduší na území města Fulneku.
Oddíl I

Čistota ve městě
§ 1

O udržování čistoty všech veřejných prostranství pečují organizace pro tyto účely urrčené, vlastníci budov a objektů a uživatelé veřejných prostranství.

§ 2

Za veřejné prostranství se podle této vyhlášky považují všechny nezastavené plochy na území města a jeho částí, které slouží veřejnému užívání nebo které jsou k tomuto účelu určené. Jsou to zejména místní a městské komunikace, ulice, náměstí, chodníky, silnice příkopy u silnic, mosty, autobusové a vlakové nádraží, stanoviště, čekárny, veřejné průchody, veřejné WC, vnitroblokové spojovací cesty, tržiště, parkoviště vozidel, jakož i vodní plochy.


Udržování veřejných prostranství a zákaz jejich poškozování

§ 3

1. Každý občan nebo organizace je oprávněn užívat veřejné prostranství způsobem obvyklým podle povahy jeho určení tak, aby neohrožoval zdraví a bezpečnost osob nebo nepůsobil škody na majetku.
2. V zájmu zdraví a bezpečnosti občanů a vzhledu města je zakázáno jakýmkoliv způsobem znečišťovat veřejné prostranství
Zejména je zakázáno:
a) odhazovat smetí, papíry, obaly, zbytky jídel a ovoce, nedopalky cigaret a jiné odpadky
b) znečišťovat veřejné prostranství splaškovými vodami nebo jinými znečišťujícími tekutinami nebo mytím dopravních prostředků. V případě úniku ropných látek z dopravních prostředků je občan povinen nahlásit tuto skutečnost neprodleně Městskému úřadu ve Fulneku popř. Obvodnímu oddělení policie ve Fulneku
c) poškozovat veřejná zařízení, zejména orientační tabule, veřejné osvětlení, lavičky v parcích, koše na odpadky, označníky zastávek apod.
d) najíždět na chodníky a zelené pásy podél chodníků, případně na jiné zelené plochy motorovými vozidly
e) jezdit po chodnících, zelených pásech a jiných upravených plochách všemi motorovými vozidly a jízdními koly,
f) chodit po upravených plochách mimo vybudované chodníky a cesty,
g) jiné úmyslné znečišťování veřejných prostranství případně veřejně přístupného objektu

Za porušení ustanovení §3, odst. 2, písm a,b,d vyhlášky lze uložit pokutu podle §47 odst. 1 písm. d ) do výše 1.000,-- Kč, za porušení ustanovení § 3 , odst. 2 písm c) vyhlášky lze uložit pokutu podle § 47 odst. 1, písm. e, g) zák. 200/90 Sb až do výše 3.000,-- Kč a za porušení ustanovení § 3 odst. 2, písm. e, f,g ) vyhlášky podle § 48 zák. 200/90 Sb. až do výše 1.000,-- Kč. Právnickým osobám a podnikateli lze uložit podle § 48 zák. 367/90 Sb. pokutu až do výše 100.000,-- Kč.


Užívání veřejných prostranství

§ 4

1. Používat veřejného prostranství k jinému účelu, než pro který je určeno,lze pouze v souladu s vyhláškou o místních poplatcích
2. Ve městě je zakázána jízda vozidel, která jsou znečištěna nad obvyklou míru, a vozidel, která sama nebo svým nákladem znečišťují povrch vozovky. Jízda vozidel, která nadměrně hlučí nebo nadměrně znečišťují ovzduší, je povolena jen po předchozím projednání trasy jejich jízd. Přepravovaný materiál musí být zabezpečen tak, aby rozprašováním nebo odkapáváním neznečišťoval vozovku nebo ovzduší. Dokonale musí být zabezpečena přeprava sypkých materiálů, kovových třísek, sena, slámy, pilin, zrna, hnojiv apod.

Za porušení ust. § 4 odst. 2 lze uložit podle § 23 zák. 200/1990 Sb. pokutu až do výše 5.000,-- Kč. Právnickým osobám a podnikateli až do výše 100.000,-- Kč podle § 48 zák. č. 367/1990 Sb.

§ 5

1. Nakládat a skládat materiály a výrobky na veřejných prostranstvích je dovoleno jen tehdy, nelze-li tyto práce provést bez zvláštních obtíží na jiném místě (např. ve dvoře. Naložení složení musí být provedeno co nejrychleji. Při nakládání a skládání musí být zabezpečen přístup k uličním vpustím, uzávěrům plynu a vody, hydrantům apod.
2. Materiály a výrobky musí být z veřejného prostranství odstraněny neprodleně. Tam, kde to nebrání veřejnému provozu je možno složený materiál odstranit ve lhůtě 24 hodin, pokud nebylo vydáno městským úřadem povolení ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství. Po naložení nebo složení nákladu je dopravce, odesílatel nebo příjemce povinen veřejné prostranství očistit a podle potřeby pokropit.
3. Odvoz většího množství nepotřebného materiálu a věcí, např. sutě z demolice, odpadu po stavebních úpravách apod. je každý povinen odvézt na svůj náklad na řízenou skládku TDO. Nelze-li naložení odpadu provést bez zvláštních potíží na dvoře nebo jiném vhodném místě uvnitř objektu, může objednavatel připravit v den odvozu na veřejné prostranství mimo vozovku. Přitom je povinen zajistit, aby připravený odpad nepřekážel provozu. Při vývozu TDO na řízenou skládku jsou občané i organizace povinny řídit se provozním manipulačním řádem.
4. Každý občan je povinen na požádání prokazatelně doložit způsob neškodné likvidace a ukládání TDO produkovaného v jeho domácnosti (např. doklad o zaplacení poplatku za odvoz TDO). V nájemních domech prokazuje odvoz TDO majitel. Skladování TDO není dovoleno ani na vlastním pozemku, pokud odporuje předpisům o ochraně vod a dalším předpisům o ochraně životního prostředí.
5. Pokud je možné umístit popelové nádoby a kontejnery mimo veřejné prostranství, chodníky či komunikace, je majitel domu nebo vlastník objektu povinen tak učinit.
6. Je zakázáno trvale umísťovat popelové nádoby a kontejnery na veřejném prostranství bez řádného zabezpečení. Majitel domu nebo vlastník objektu je povinen vybudovat přístřešek či box, kde budou tyto nádoby umístěny. Rovněž tak je povinen tato místa pravidelně čistit a udržovat. Zřízení boxu či přístřešku podléhá schválení odboru výstavby MÚ.

Za porušení § 4 odst. 1 a § 5 lze uložit podle § 47 odst. 1, písm. h) zák č. 200/90 Sb. pokutu až do výše 5.000,-- Kč


Čistění veřejného prostranství

§ 6

1. Organizace, právnické a fyzické osoby odpovědné za čistotu veřejného prostranství jsou povinny zejména:
a) zajišťovat pravidelně strojní a ruční čistění veřejného prostranství a hubení plevele
b) zajišťovat sjízdnost vozovek a schůdnost cest a chodníků v zimních měsících
c) opatřit dostatečný počet odpadových nádob, vhodně je rozmísťovat, pravidelně vyprazdňovat a pečovat o jejich údržbu
d) zabezpečit, aby odpadky a smetky, pokud nejsou určeny ke spalování, byly odváženy pouze na určená místa. Je zakázáno smetat je do uličních vpustí nebo je spalovat na otevřeném prostranství,
e) nepoužívat k čistění komunikací ekologicky škodlivých chemikálií


§ 7

1. Organizace, právnické a fyzické osoby, jimž přináleží zajišťování sjízdnosti vozovek a chodníků jsou povinny:
a) odstraňovat sníh z vozovek (sněhovými pluhy)
b) posypávat hladký povrch vozovek a chodníků zdrsňujícími hmotami, kromě škváry a solí,
c) podle potřeby odklízet sníh po plužení, z okrajů vozovek

2. a) S organizacemi a právnickými osobami, jimž je ze zákona uložena povinnost zajišťovat sjízdnost komunikací bude každoročně odsouhlasován "Operační plán zimní údržby" nejpozději ke dni 30.10. každého roku. Operační plán musí obsahovat i pořadí důležitosti komunikací pro nasazení sil a prostředků k údržbě komunikací, časový harmonogram jejich údržby.
b) Povinnosti fyzických osob při provádění zimní údržby komunikací a chodníků určuje § 8 této vyhlášky.


§ 8
Povinnosti majitelů nemovitostí (právnických a fyzických osob) při zimní údržbě komunikací a chodníků

1. Vlastník(správce) nemovitosti v zastavěné části města je povinen:
- odklízet napadlý sníh a posypávat náledí na chodnících přiléhajících k nemovitosti vlastníka, a to
- v nočním období do 5,30 hod.
- během dne průběžně

§ 9

Vymezení pojmů

1. Za chodník se podle této vyhlášky považuje cesta upravená pro pěší, schody, druh veřejné komunikace v šíři 1,5 m přiléhající k nemovitosti a potřebný k bezpečné chůzi . Přitom není rozhodující, zda tyto chodníky byly převzaty MÚ nebo prohlášeny za veřejné anebo majetkoprávní stav pozemku. Povinnost čistit chodník má i vlastník nezastavěného pozemku sousedícího s chodníkem. Je-li komunikace upravena v celé šíři jako chodník, je každý vlastník (správce) přilehlé nemovitosti povinen čistit ji až do poloviny její šířky.
2. Vzniknou-li spory o hranici nemovitosti a rozsahu čištění chodníků, rozhodne spor MÚ
3. Čistěním chodníků se rozumí zametání, kropení, odstraňování bláta, odpaadků a jiných nečistot, odklízení sněhu a posypání chodníku hmotami, které zdrsňují náledí, a to v celé šíři.

Za porušení ustanovení § 6,7,8,9 lze uložit podle § 47 zák. 200/90 Sb. pokutu do výše 1.000,-Kč.
Oddíl II

Zeleň a její ochrana
§ 10

1. Zelení se rozumí ucelené soubory stromů, keřů, travnatých a květinových ploch, jakož i ojediněle rostoucí stromy, keře trávníky, nádoby se zelení. Součástí zeleně jsou i příslušné vodní plochy a nádrže, drobné stavební a architektonické prvky.

Zeleň je z hlediska užívání rozdělena takto:
a) veřejná zeleň
- parky, sady, zeleň na náměstí a veřejných prostranstvích, uliční zeleň, stromořadí, jednotlivě rostoucí stromy a keře na veřejných prostranstvích

b) vyhrazená zeleň
- zeleň u obytné zástavby, školní zahrady, zahrady u MŠ a jeslí, zeleň u sportovišť, na hřbitovech, v závodech a zahrádkářských osadách. Dále zde patří i užitková zeleň u individuální zástavby a na soukromých pozemcích, avšak nevztahuje se na ni ustanovení odst. 3 a 4.

c) ochranná zeleň
- doprovodná zeleň podél komunikací, pásma hygienické ochrany u průmyslových závodů, ochranná zeleň vodohospodářská a ochranné výsadby u technických děl

d) hospodářská zeleň
- ovocné sady, lesy a porosty stromů a keřů na nelesních pozemcích ve volné krajině

2. Správa a údržba zeleně
a) o správu a údržbu zeleně je povinna pečovat právnická nebo fyzická osoba, která má pozemek nebo zeleň v užívání, o údržbu veřejné zeleně pečuje organizace pro tyto účely určená. Osoby a organizace s povinností péče o zeleň dbají na její pravidelné a odborné čistění, chrání ji před poškozením a neuváženým rušením,
b) zeleň u obytné zástavby je vyhrazena k užívání obyvatelům přilehlých domů. Výsadba, změny a rekonstrukce zeleně mohou být prováděny jen podle schválených projektů podle odst. 4)
c) ochranná zeleň je ve správě té organizace, která vyvolala nutnost zřízení ochranné zeleně svým hygienicky závadným vlivem na okolí nebo estetickou či jinou závadou, vyžadující nutnost izolace zeleně.

Městskému úřadu přísluší rozhodovat o způsobu uspořádání, využití a údržby zeleně.

3. Ochrana zeleně
a) zeleň na území města je považována za nedílnou součást životního prostředí. Veřejná a ochranná zeleň, vyhrazená zeleň s výjimkou užitkové zeleně na soukromých pozemcích je proto chápána jako zeleň registrovaná v zájmu všeobecné ochrany přírody, jakož i ve smyslu zákona o ochraně ŽP a prováděcích předpisů o ochraně stromů rostoucích mimo les. Kácení stromů je možno provádět jen na základě povolení MÚ s výjimkou ovocných stromů a stromů nemocných tracheomykozou. Městský úřad určuje v podmínkách rozhodnutí místo a způsob náhradní výsadby za pokácenou zeleň,
b) stavebníci jsou povinni zajistit kmeny stromů ochranným bedněním, rýhy v blízkosti kořenů stromů provádět v minimální vzdálenosti od kmene, rovnající se polovině poloměru koruny a zabezpečit ochranu koruny stromu v plném rozsahu,
c) Orgán státní ochrany přírody a krajiny může, zejména ve volné krajině, zaevidovat některé plochy zeleně jako "významný krajinný prvek". Evidenci významných krajinných prvků vede odbor výstavby MÚ. Zásahy, které by měnily charakter významných krajinných prvků je povinen majitel a MÚ před vydáním rozhodnutí projednat s orgánem SOP, který významný krajinný prvek zaevidoval.

4. Zřizování zeleně
a) zřizování zeleně, jakož i respektování stávající zeleně v okolí staveb je nezbytnou povinností všech investorů příslušných staveb. Dosavadní zeleň musí zajistit v maximální míře před poškozením, respektovat ji. Z tohoto důvodu dokládá žadatel územní rozhodnutí, situační plán a soupis dosavadních porostů na pozemku s označením těch, u kterých žádá o povolení o odstranění. MÚ stanoví, kterou zeleň uchránit a určí ji k přesazení,
b) místa dotčená stavbou nebo zřízením stavby, pokud nejsou určena k jinému využití, musí být investorem stavby upravena typem zeleně, který odpovídá potřebám prostředí,
c) nově zřizované plochy zeleně nebo rekonstrukce stávající zeleně musí být dokládány projektovou dokumentací podle příslušného předpisu.

5. Užívání zeleně
Užívání veřejné zeleně vyžaduje, aby každý ve všech druzích veřejné zeleně a pokud jiné předpisy nestanoví přísnější omezení, též ve vyhrazené zeleni, zachovával klid, pořádek a čistotu, vyvaroval se všeho, co by ohrožovalo účel,jemuž tato zeleň slouží.

Zakazuje se:
- užívat cestu pro pěší k jízdě dopravními prostředky
- poškozovat a znečišťovat cesty, trávníky a záhony a ostatní části zeleně
- odcizovat a trhat květiny, plody, lámat větve nebo jinak poškozovat stromy a keře
- nechávat volně pobíhat psy
- jakýmkoliv jiným způsobem omezovat ostatní návštěvníky v obvyklém užívání zeleně
- sáňkovat a lyžovat na chodnících a komunikacích
- koupat se v nádržích ke koupání neurčených
- zřizovat v zimním období kluziště na zatravněných plochách bez souhlasu příslušného orgánu MÚ
- umisťovat bez povolení MÚ stánky, reklamy, stany v kterýchkoliv částech zeleně


§ 11

1. Pro zvláštní užívání prostor vyhrazených veřejné zeleni, platí obdobně ustanovení § 4 až 8 této vyhlášky. Při vydávání povolení k zvláštnímu užívání této zeleně je správce veřejného prostranství povinen vyžádat stanovisko MÚ.
2. Vydáním povolení ke zvláštnímu užívání nejsou dotčeny předpisy platné pro ochrynu půdního fondu.

Za porušení ustanovení § 1é a 11 lze uložit podle § 45 odst. 2 zák. 200/90 Sb. pokutu do výše 3.000,- Kčs, právnickým osobám a podnikateli až do výše 100.000,- Kčs podle § 48 zák. 367/90 Sb.
Oddíl III

Ochrana čistoty ovzduší
§ 12

1. Pro všechny soukromníky a organizace vykazující činnost na území města platí zákaz
- vypalování travnatých ploch
2. Provozovatelé blokových kotelen jsou povinni zajistit dodržování regulačních opatření pro topné období, které vydá městský úřad Fulnek. toto regulační opatření bude vydáváno každoročně před začátkem topného období a týká se zamezení zvýšenému úniku spalin dodržením vhodné technologie topení.
3. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách v době teplotní inverze musí občané, fyzické i právnické osoby dodržovat regulační opatření vyhlášené městským úřadem.

§ 13

1. Na území města platí zákaz skladování uhelných kalů na volném prostranství jako možného zdroje druhotného znečištění ovzduší a spodních vod.
2. Skladování uhelných kalů na vlastním pozemku je možné při dodržování těchto podmínek:
- zakrytí nepropustnou fólií.

Při porušení § 12 a § 13 lze uložit podle § 47 zák. 200/90 Sb. pokutu do výše 1000,- Kč, právnickým osobám a podnikateli až do výše 100.000,- Kč podle § 48 zák. č. 367/90 Sb.

Závěrečná ustanovení

§ 14

1. O čistotu a úpravu výkladních skříní jsou povinni pečovat jejich uživatelé.
2. Pravidla pro udržování čistoty v domech stanoví domovní řád.

§ 15

Na dodržování této vyhlášky dozírají členové městského zastupitelstva, členové kontrolní komise, po zřízení městská policie a další pověřené osoby.

Porušení této vyhlášky může být stíháno jako přestupek dle zákona č. 200/90 Sb. a dále podle zákona č. 367/90 Sb. o obcích, pokud nejde o trestný čin.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1.1.1992

Tímto se ruší vyhláška ze dne 19.10.1983.

Vyhlášena dne: 16.12.1991
Jan P a z d e r a, v. r.
starosta



Jiří Ch r á st e k, v.r.
zástupce starosty
DALŠÍ INFORMACE: Fulnek
Zveřejněno 29.11.2002 v 17:25 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba