KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Dlouhomilov [ Historie (archivní dokument) ]

Něm. Lomigsdorf. Název je odvozen od osobního jména Dlúhomil.
Ves je poprvé výslovně jmenována v pramenech k roku 1356. V roce 1960 k ní byla připojena do té doby samostatná obec Benkov. Celý areál leží ve střední nadm. výšce 320 m, rozprostírá se severně od silnice z Brníčka do Šumperka a protéká jím potok Loučná. Je obklopený kopci Úsovské kotliny směrem od Šumperka k Bradlu

Na obecní pečeti Dlouhomilova byly vyobrazeny dvě zkřížené lopaty se dvěma hvězdami po stranách.
Obec se v minulosti skládala ze dvou samostatných částí. Byla to vlastní vesnice Dlouhomilov (německy Lomigsdorf , jejíž hlavní areál se rozprostírá severně od silnice z Brníčka do Šumperka, a Medelské, které leží jižně při silnici do Benkova; část obce pod vrchem Skalkou se nazývala Pančava. Celý sídelní areál se střední nadmořskou výškou 320 m se rozprostírá v kotlině, protékané potokem Loučnou, a obklopené kopci Úsovské vrchoviny směrem od Šumperka k Bradlu. Původní dlouhomilovský katastr o rozloze 731 hektarů je jen v údolní části pokryt úrodnější ornou půdou; celý katastr má po připojení Benkova rozlohu 1044 hektarů.
Počet usedlíků v této velké vesnici v 19. století spíše rostl. Roku 1900 zde bylo 847 obyvatel ve 106 domech. Teprve po roce 1945 a odchodu značného počtu rodin do nově osídlovaných obcí klesl v roce 1950 stav obyvatel na 544, i když počet domů se zvýšil na 141. Dlouhomilov byl českou vesnicí u národnostní hranice, v roce 1930 zde žilo jenom sedm Němců. Při posledním sčítání roku 1991 bylo zjištěno ve 151 domech (včetně Benkova) 472 obyvatel, z toho 434 osob a 138 domů připadalo na původní Dlouhomilov.
Ves je poprvé výslovně jmenována v pramenech k roku 1356 a byla s ní a zdejším dvorem spojena jména několika drobných zemanů, kteří se psali "z Dlouhomilova". O ves se zřejmě dělilo několik rodů z místa i okolí, až se v roce 1437 dostala do rukou Tunklů a s nimi později k hradu Brníčko a k panství Zábřeh. V Dlouhomilově byla dědičná rychta a několik od roboty osvobozených tzv. dvořáků. Po třicetileté válce splynula s Dlouhomilovem ves Medelské, která se připomíná prvně roku 1385 a tvořily ji původně asi tři dvory (německý název Dreihofen). Podle lánového rejstříku z roku 1677 bylo v Dlouhomailově 27 usedlíků. Již koncem 16. století byla ve vsi fara, ale v následujícím období byla ves většinou církevně spravována z okolních farních středisek, a to až do postavení nového kostela Všech svatých z let 1767 až 1770. Roku 1785 tu byla zřízena lokálie, povýšená roku 1853 na farnost. Roku 1793 je prvně zmíněna škola. Do roku 1834 vzrostl v Dlouhomilově počet domů na 80 a počet obyvatel na 648. V té době se v okolí dolovala železná ruda.
Politická i soudní správa zůstala pro Dlouhomilov i po roce 1848 v Zábřehu. Většina obyvatel se živila v zemědělství, část dojížděla do práce v okolí, zejména do Šumperka. Ve volbách za první republiky zde kupodivu získávali nejvíce hlasů sociální demokraté.
Menšinové zemědělské družstvo bylo v Dlouhomilově založeno sice již v roce 1950, ale jeho výsledky byly velmi kolísavé. Situace se zlepšila až po roce 1971, kdy se spojila družstva v Dlouhomilově a Hrabišíně; tento celek pak byl připojen k tehdejšímu JZD v Libině, a1e v roce 1990 se opět osamostatnil. V téže době měla obec poštu a katolickou faru, dále obchod a hostinec; škola byla v té době již zrušena.
Z památek v obci je nejcennější barokní farní kostel Všech svatých z druhé poloviny 18. století (s úpravou z roku 1832) s klasicistním křížem (1779) a empírovou sochou sv. Jana Nepomuckého (1839). Chráněno je i několik zemědělských usedlostí, které reprezentují lidovou vesnickou architekturu 19. století (čp. 5, 8, 24, 29, 43). V Dlouhomilově se v roce 1919 narodil Jaroslav Kauer, který zahynul v roce 1944 jako československý letec v bitvě o Anglii.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 30.07.2003 v 10:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba