KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Přírodní památka Ondřejovsko [ Přírodní památka ]

Přírodní památka Ondřejovsko

Základní údaje:
Přírodní památku Ondřejovsko tvoří zalesněný skalnatý hřbet se svahy exponovanými na jih a na sever. Nachází se v nadmořské výšce 580 až 634 m, v odlehlé vrcholové části Hostýnských vrchů, nedaleko PP Bzová, asi 3 km severozápadně od obce Vlčková. Katastrální území Vlčková. Vyhlášeno v r. 1987. Výměra 4,2808 ha.

Motiv ochrany:
Zachování původní druhové skladby v lesních typech lipové javořiny a klenové bučiny s jedlí v Hostýnských vrších.

Geologie, půdní poměry: Geologický podklad tvoří hrubozrnné pískovce až polymiktní slepence lukovských vrstev (paleocén) svrchního soláňského souvrství račanské jednotky magurského příkrovu ve flyšovém pásmu Západních Karpat. Tyto horniny vystupují ve vrcholových partiích na povrch jako skalnatý hřbet s mrazový srubem. Půdní povrch je kamenitý až balvanitý se sutěmi, půdním typem ve vyšších partiích jsou rankery, v nižších polohách kambizem.

Botanika:
Převládající dřevinou stromového patra je buk lesní (Fagus sylvaticus), hojně je zastoupen javor klen (Acer pseudoplatanus), nalezneme zde jilm horský drsný (Ulmus glabra subsp, scabra), habr obecný (Carpinus betulus), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), ojediněle osiku obecnou (Populus tremula). V mlazině se kromě dříve vzpomenutých dřevin objevuje smrk ztepilý (Picea abies), modřín opadavý (Larix decidua) a vrba jíva (Salix caprea). Jedle bělokorá (Abies alba) je na ústupu a většina jedinců již uschla. Z hlediska lesnické typologie se zde nachází lipová javořina, klenová bučina s jedlí a bohatá bučina s jedlí.

V křovinném patře se zejména ve vrcholově skalnaté partii rozmáhá maliník (Rubus idaeus). Díky značnému prosvětlení hřebenových částí je zde vyvinuto velmi bohaté bylinné patro, jehož druhové složení je charakteristické pro bučiny - např. kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), samorostlík klasnatý (Actaea spicata), svízel vonný (Galium odoratum), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), lecha jarní (Lathyrus vernus), česnáček lékařský (Alliaria petiolata), jestřábník zední (Hieracium murorum), kapraď samec (Dryopteris filix-mas) a další. Na skalách se poměrně hojně vyskytuje osladič obecný (Polypodium vulgare). Z chráněných druhů rostlin zde můžeme najít lilii zlatohlávek (Lilium martagon), měsíčnici vytrvalou (Lunaria rediviva) a ojediněle sněženku podsněžník (Galanthus nivalis).

Zoologie:
Hřeben Ondřejovska a jeho širší okolí je významným hnízdištěm a útočištěm řady druhů ptactva. Z ohrožených druhů se zde vyskytuje např. ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) a včelojed lesní (Pernis apivorus), v posledních letech zde pravidelně hnízdí krkavec velký (Corvus corax). Dříve bylo zaznamenáno i hnízdění výra velkého (Bubo bubo). Pozorován byl také čáp černý (Ciconia nigra), který by zde též mohl nalézt vhodné podmínky pro úspěšné zahnízdění. Bohatá je také entomofauna, vyskytuje se zde např. několik druhů střevlíků (Carabus).

Lesnictví:
Porost má výrazný pralesovitý charakter s vyvinutými dvěma etážemi. První etáž tvoří silná kmenovina složená především z buků o stáří 150 let. V druhé etáži převládá mlazina až tyčkovina, jež vzešla hlavní měrou přirozenou obnovou a jen místy pochází z výsadby. Věková struktura druhé etáže se pohybuje od 15 do 50 let.

Management, ohrožení, návrhy opatření:
Jedle bělokorá (Abies alba) se zde původně vyskytovala ve značném počtu, avšak podobně jako v ostatních chráněných lesních územích Hostýnských vrchů je na ústupu a většina jedinců již uschla. Přirozené zmlazení jedle, které se tu a tam vyskytuje, trpí okusem zvěře, přesto však představuje jistou šanci, že se tato dřevina na lokalitě udrží. Bylo by však žádoucí zajistit její ochranu.

Přírodní památka Ondřejovsko je jednou ze zastávek na naučně stezce, která vychází z Lukova. Návštěvníky zavede i k dalším chráněným územím (PP Bezedník, PP Bzová a PP Vela) a seznámí je tak s nejhodnotnějšími partiemi této části Hostýnských vrchů. Ondřejovsko bezpochyby náleží k nejhodnotnějším chráněným územím v Hostýnských vrších.


Literatura:
Rezervační kniha, KÚ Zlín.
Elsnerová M., Krist J., Trávníček D. (1996): Chráněná území okresu Zlín. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, prosinec 1996.

Mackovčin P., Jatiová M. a kol (2002): Zlínsko. In: Mackovčin P. a Sedláček M. (eds.): Chráněná území ČR, svazek II., AOPK ČR a EkoCentrum Brno, Praha.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 16.03.2010 v 12:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba