KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
OBLAST JESENÍKY
  Dopravní přístupnost
Pohoří JESENÍKY
Hrubý Jeseník
Nízký Jeseník
Slezská Harta
Rychlebské hory
Kralický Sněžník
Zlatohorská vrchovina
Hanušovická vrchovina
Osoblažsko
Destinační management
 
PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA
  CHKO JESENÍKY
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
TURISTIKA A VOLNÝ ČAS
  Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Pohádkové regiony
 
KULTURA, ZÁBAVA, SPORT
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI
  Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
LÁZEŇSTVÍ
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
KONGRESOVÁ TURISTIKA
  Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Haňovice [ Historie (archivní dokument) ]

Haňovice patří k nejstarším obcím regionu. První zprávy o Haňovicích se objevily již v r. 1141, kdy tehdejší olomoucký biskup Jindřich Zdík při soupisu církevního majetku uvádí i obec Haňovice do tohoto majetkového soupisu a staly se tak biskupským lénem jehož majitelé se často střídali. Část Kluzov se objevuje v pramenech až po roce 1608. Od poloviny 15. století byly biskupskými leníky v Haňovicích majitelé sousedního chudobínského panství a to Výšek ze Střítěže, Šebor z Drahanovic, Jan Selitský z Dobré vody a bratři Jan a Mikuláš z Chudobína. V letech 1518-1526 seděl na Haňovicích Jan Zoubek ze Zdětína a od roku 1542 jeho synové Jáchym a Bernard. Jáchym Zoubek z Zdětína dal postavit kolem r. 1555 v obci pivovar. Po smrti Jáchyma a Bernarda zůstal v Haňovicích syn Bernarda, Jan Bohuslav a ten prodal v polovině 60. let. 16. stol. Haňovice Janu Pročkovi ze Zástřizl. Jeho zásluhou byl vystaven v obci renesanční zámek r. 1580. Jan Proček zemřel r. 1584 a jeho majetek po něm zdědil jeho syn Bernard Prakšický ze Zástřizl. Ten dal v Haňovicích postavit hospodu a také kovárnu.

V době náboženských třenic patřil Bernard Prakšický ze Zástřizl k předním stoupencům moravských protestantů a po Bílé hoře byl odsouzen ke ztrátě majetku a uvězněn na brněnském Špilberku, kde již r. 1622 zemřel. Jeho zkonfiskovaný majetek daroval císař olomoucké kapitule. Třicetiletou válku (1618-1648) přežili lidé z Haňovic jako přímí poddaní olomoucké kapituly. Válka přinesla celému kraji zkázu a bídu. Mnoho usedlostí a domů zpustlo. Až do zrušení poddanství v roce 1848 zůstali Haňovice i Kluzov pod správou olomoucké kapituly, ale zůstaly přirozeným správním a hospodářským centrem se sídlem vrchního úřadu v budově zámečku. Po zrušení roboty se i haňovští poddaní stali plno právnými občany a vlastníky půdy, kterou obdělávali po celé generace a byli zbaveni finančních i naturálních břemen včetně církevního desátku.

Období 2. pol. 19. stol. a začátek 20. stol. bylo pro dějiny obce chudé na informace jelikož spolkový život se teprve rozvíjel. Obec byla zařazena do politického i soudního okresu Litovel.

Ukončení l. světové války oslavili občané Haňovic vysazením Lípy svobody koncem r. 1918 na návsi u kaple. Počátky samostatného politického, spolkového a také kulturního a veřejného života je označován letopočet 1918 - 1938. 15. března 1939 došlo k okupaci Haňovic a Kluzova a obec byla zařazena do Protektorátu Čechy a Morava podřízenému nacistickému Německu. l. září 1939 vypukla 2. světová válka a přinesla sebou politický a národnostní útlak.

10. května ve tři hodiny ráno se objevily první sovětské tanky, které přijížděly z Nasobůrek do Chudobína. Nastalo dlouho očekávané osvobození a s ním rozvoj občanských aktivit a hlavně nadšení lidí pro nové věci a zvelebování obce. l. července 1960 se obec stala v rámci slučování střediskovou obcí a skládala se z pěti částí: Haňovic, Kluzova, Chudobína, Myslechovic a Nové Vsi. Okresním městem se stala Olomouc. O čtyři roky později se připojily k Haňovicím ještě obce Nasobůrky a Víska. O společenské a kulturní dění v obci se starala Osvětová beseda. Byl postaven kulturní dům s velkým sálem a jevištěm. Byla zřízena i mateřská škola. V roce 1949 byl založen oddíl kopané. Hrálo se na nově vybudovaném hřišti za Kluzovem. V obci působili rybáři a myslivci, kteří v r. 1969 upravili salaš za obcí na mysliveckou chatu Hubertku. Hasiči v obci působili od r. 1898. V roce 1948 byl zřízen místní rozhlas. Rok 1975 -1979 - výstavba nové mateřské školy. V roce 1980 byla částečně vybudována kanalizace a veřejné osvětlení. V roce 1981 byl dokončen most přes potok Loučku. V roce 1983 byla opravena kaple. V roce 1985 bylo provedeno vyasfaltovaní místních komunikací. V roce 1988 byl na Kluzově kolem potoka opravena kamenná zídka. V roce 1989 bylo vybudováno pohostinství v KD. V roce 1991 skládka komunálního odpadu v našem katastru - buduje město Litovel. Rok 1992- přestavba mateřské školy na základní školu. Rok 1996 - zbudování tělocvičny v ZŠ. Rok 1996 - zbudování vodovodního řádu, elektrifikace obce a nové rozvody telefonu. Rok 1997 - plynofikace obce a zbudování druhého hřiště TJ Doubrava . Rok 1999 - plynofikace MŠ, ZŠ a školní jídelny.

Po listopadu 1989 došlo k řadě zásadních změn a ta nejdůležitější byla, že v roce 1990 se obec rozhodla pro osamostatnění k 1. 1. 1991. V prvních komunálních volbách v roce 1990 v Haňovicích a Kluzově zvítězila koalice nezávislých a do křesla starosty byla zvolena poprvé žena - Věra Voříšková. Současně bylo zvoleno patnáctičlenné obecní zastupitelstvo. V roce 1994 byl zvolen starostou Vlastimil Přidal z koalice nezávislých a 7-mi členné obecní zastupitelstvo. V roce 1998 byl zvolen starostou Arnošt Vogel z KDU-ČSL. Stálou pracovnicí na OÚ je od jeho založení paní Božena Přidalová.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hanovice.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 02.12.2002 v 08:51 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
REGIONY A OBLASTI ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
DATABANKA AKCÍ
 
AKTUALITY A ZPRÁVY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Záchranné služby
 
KALENDÁŘ AKCÍ OBLASTI
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba